V Zelenom dvore bude
aj zelená strecha

Doba čítania 2 min.

Parky, stromy, kvety, okrasné kvetináče a udržiavané trávniky. Tak nejako vnímame zeleň vo veľkých mestských aglomeráciách. Čím viac, tým lepšie – toto si povieme a takto si predstavujeme aj okolie nášho bytu. Tvorbu zelene ale možno ešte zlepšiť. Ilúzia, nedosiahnuteľná méta? Nie. Ešte sú u vegetačné bezúdržbové strechy. Také, aké budú súčasťou aj nášho projektu Zelený dvor v Bratislave.

Možno ste o nich počuli, ale najskôr asi v spojitosti s rodinnými domami. A zrejme ste ich vnímali ako síce dobrý nápad, ale tak trochu z dielne ekologických aktivistov. Opravíme vás. Odporúčajú ich krajinní inžinieri i záhradní architekti a už nielen ako súčasť vidieckych domov, ale aj ako vhodné riešenie pre hospodárenie s vodou i v bytových domoch. Preto sme sa rozhodli pre ich použitie aj v Zelenom dvore.

Poďme najskôr k ich výhodám. Vegetačné bezúdržbové strechy dokážu zachytiť zrážkovú vodu, ochladzujú strešný plášť a zabraňujú prehrievaniu budovy. No to nie je všetko. Zachytávajú nečistoty, čo je vo veľkom meste významné plus, naviac produkujú kyslík, čím prispievajú k zlepšeniu ovzdušia a mikroklímy. Majú schopnosť znižovať vplyv teplotných ostrovov na miestach s vysokou zastavanosťou, čo je aj prípad Zeleného dvora, keďže náš bytový dom je v centre Bratislavy. V letných mesiacoch sa všetko naokolo prehrieva a sála teplo. Zelené strechy si udržiavajú chladnejšie prostredie, stavba sa menej prehrieva a pocitová teplota v okolí nášho bytového domu bude nižšia.

Možno si položíte otázku: A čo dažďová voda? Tieto unikátne strechy ju filtrujú. Vysoké percento olova, medi a ostatných látok sa zachytí v substráte zelenej strechy a neskončí v podzemnej vode. Asi to znie paradoxne – zeleň a strecha, ale pravdou je že zelená vrstva predlžuje životnosť striech až trojnásobne. Známa je ich skvelá energetická hospodárnosť, majú dobré tepelnoizolačné vlastnosti, čím znižujú spotrebu energie v dome. To, čo na začiatku znamená vyššiu investíciu, v priebehu niekoľkých rokov sa vráti na energiách.

A ešte sa pokúsime vyvrátiť predsudok, že takúto strechu asi bude treba kosiť. Určite nie. Existujú síce aj intenzívne zelené strechy, ale naša taká nebude. Má prívlastok bezúdržbová, čo znamená minimálnu starostlivosť. Architekti na ňu navrhujú takú kombináciu rastlinstva, ktorá nepotrebuje zvýšenú pozornosť.

Návrhy moderných bytových domov dnes už v sebe nezahrňujú iba nové technológie zlepšujúce komfort bývania a zlacňujúce jeho prevádzku. Chcú byť aj súčasťou všeobecného trendu udržateľnosti životného prostredia. Z niekdajšieho trendu sa ale dnes už stala potreba či nevyhnutnosť. Preto aj my formujeme náš bytový dom Zelený dvor ako miesto, v ktorom sa nielen dobre, ale aj zdravo býva. Bezúdržbová vegetačná strecha je toho dôkazom.

nadštandardné pohodlie

Váš nový domov

počet izieb /
1
4
cena do /
250 000 €
1 100 000 €